Začátky organizovaného stolního tenisu ve Strakonicích

Stolní tenis ve Strakonicích se začal hrát organizovaně kolem roku 1930. Mezi průkopníky tohoto sportu patřili František Majer, Jaroslav a Helena Bartoníčkovi, Jaroslav Dvořák, Jiří a Jaroslav Hubačové, František Černý, František Bulín, František Mozik, Antonín a Bohumil Telingerové, František Pendl a Miloslav Kraml.

Hrálo se především v restauracích a hostincích jako „ U Vojíků“, „U Košnarů“ (dnes „U Zborova“) a „Na Růžku“.

Založení oddílu stolního tenisu TJ ČZ Strakonice

Oddíl stolního tenisu TJ ČZ Strakonice byl založen v roce 1948 jako součást podnikové tělocvičné jednoty Sokol ČZ, později tělovýchovné jednoty Spartak /od sezony 1955/56 / a ČZ Strakonice. Největší zásluhu na založení oddílu měl František Pendl, zároveň jeho první předseda. Mezi další zakladatele oddílu patřili Jaroslav a Helena Bartoníčkovi, František Majer a Josef Čihák.

Od roku 1954 se hrálo v herně restaurace „Na Podskalí“, kam pravidelně chodilo mnoho diváků. Oddíl byl velmi aktivní a jeho hráči včetně mládeže dosahovali výborných výsledků. V sezóně 1955/56 se družstvo probojovalo do 2. ligy, kde odehrálo 1 ročník. Následně kvůli reorganizaci soutěží /dle nových pravidel musela být družstva smíšená/ se muselo odhlásit. Od roku 1958 pořádá oddíl pro své hráče pravidelně vánoční turnaj, který byl později pojmenován jako „Memoriál Břéti Kristka“.

Z výsledků v 50. letech

1951 – 1952

okresní přebory

1. místo ve všech kategoriích

krajské přebory

Mladší dorost – Máša Samcová a Miloslav Čapek – 1 místo

přebor ČSSR v Gottwaldově /dnešní Zlín/

Mladší dorost – Máša Samcová – 1. místo

– Miloslav Čapek – 4. – 8. místo

1953

přebor kraje smíšených 3-členných družstev – tým M. Samcová, M.Čapek a Václav Broulim – 1. místo

1954

přebor kraje družstev – tým Březina, Čapek, Kraml, Šíma, Kristek, Samcová a Bartoníčková – 1. místo

1955 – 1956

přebor kraje družstev – 1. místo a postup do 2. ligy /oddíl byl přejmenován na Spartak/, ve finále družstvo porazilo silné družstvo Čtyři Dvory s nejlepšími hráči Českých Budějovic.

2. liga – tým Miloš Šíma, Miloslav Čapek, Břetislav Kristek, Miloslav Vejskrab, Miroslav Praxl a Ladislav Šmat. – 5. místo

60. léta 20. století

Oddíl našel své útočiště v učilišti ČZM na sídlišti. Vytvořila se zde parta velmi zdatných dívek – Věra Šišková, Jana Bečvářová, Věra Houdková, Hana Kubešová, Dana a Marie Dvořáková. Pro zajímavost je třeba dodat, že Věra Šišková hraje stolní tenis v okresním přeboru mužů dodnes a v oddílech Sokol Volyně a TJ Blatná.

Z výsledků v 60. letech

1965

přebor kraje družstev – 1. místo

1967 – 1968

přebor kraje družstev žen – tým Šišková, Kubešová a Dvořáková – 1. místo

kvalifikace do 2. ligy – 2. místo a postup / kvůli odchodu hráček Kubešové a Šiškové nebyl využit/

70. a 80. léta 20. století

Družstva oddílu se střídavě účastnila krajských přeborů I. a II. Z pohledu výsledků nebylo toto období příliš úspěšné. Oddíl reprezentovali hráči Václav Broulím, Miroslav Kraml, Ladislav Šmat, Jiří Gerle, Miroslav Praxl, Jindřich Šamberger, Jaroslav Dvořák, Petr Prskavec, Zdeněk Petráček, Milan Vohryzka a další.

Koncem 70. let přestoupil do oddílu z Českých Budějovic Bohuslav Holík, který se stal oporou týmu A. Jeho hlavním sportem byl fotbal a v divizním dresu ČZ Strakonice patřil rovněž k nejlepším.

Od roku 1974 se oddíl začal více věnovat mládeži, na čemž měl největší zásluhu Miroslav Kraml. Vychoval řadu kvalitních hráčů jako byli Luboš Broulim, Petr Vepřek, Jaroslav Dvořák, Pavel Fleissig, Jan Kápl, Libor Smeták, Jiří Blatský a mnoho dalších.

Mezi největší talenty oddílu patřil Libor Smeták, který patřil k nejlepším starším žákům v kraji a byl i oporou družstev dospělých. V mladších žácích patřili mezi nejlepší Petr Mašek, Libor Chaluš a Petr Šimek. Trenér mládeže Miroslav Kraml získal se svými svěřenci na krajských turnajích mládeže nemálo úspěchů.

Díky Miroslavu Kramlovi oddíl pořádal ve Strakonicích ve velké sportovní hale v Máchově ulici v letech 1980, 1985, 1988 a 1989 turnaje jihočeské mládeže za účasti více než 100 dětí. Naši mladí hráči se při těchto turnajích neztratili, např. v roce 1988 byli na stupních vítězů Zbyněk Majer a Ivo Šafařík. Kategorii starších žáků v roce 1988 vyhrál Michal Vávra, pozdější mnohonásobný přeborník kraje mužů.

V 80. letech se oddílu podařilo získat pronájem tělocvičny v ZŠ F. L. Čelakovského v Chelčického ulici. Tuto hernu, kam se vejdou 4 stoly, oddíl užívá k tréninkům a mistrovským zápasům dodnes.

90. léta 20. století

Začátkem 90. let se předsedou oddílu se stal Milan Vohryzka, který postupně dovedl oddíl ze soutěže KP II až do třetí národní ligy. Přišli noví hráči – Havel, Funda, Kroupa, Holeček, Zachové, Jungvirtové, Langer, Prskavec a Kučera.

Pod vedením Zbyňka Majera a Milana Vohryzky fungoval kroužek stolního tenisu pro mládež ve spolupráci s DDM Strakonice. Do práce s mládeží se zapojil Vladimír Havlík. Tento prachatický rodák a stolně-tenisový nadšenec vychoval řadu kvalitních hráčů, zejména svého syna Tomáše, který později působil několik sezón v nejvyšší české soutěži – Extralize.

Družstvo A startovalo s krátkými přestávkami ve 3. národní lize. V základní sestavě byli Tomáš Havlík /14 let/, Josef Jungvirt ml., Zbyněk Majer, Libor Holman a bratři Jiří a Petr Krahulcové z Mirotic. Mezi další hráče oddílu hráče oddílu patřili Karel Urban, Martin Hach, Dušan Zach, Jan Havel, Jan Kápl, Petr Vepřek, Jiří Čondl, Karel Holeček a další.

Družstva starších žáků a dorostenců , trénující pod vedením Vladimíra Havlíka dosáhla vítězství na krajských přeborech a tím zároveň postupu na mistrovství České republiky. Na těchto úspěších se podíleli Tomáš Havlík, Jan Fleissig a Kamil Poklop.